ساک و چمدان در مسافرت هوایی

چمدان و ساک در مسافرت ، راهنمای بار در سفر هوایی-قسمت ۲

بار همراه در مسافرت

در قسمت قبل نکات کلی را در مورد اینکه در طی مسافرت هوایی چه چیزهایی را می توان با خود به داخل هواپیما برد و چه چیزهایی را باید به قسمت بار تحویل داد را خواندید.در این قسمت مطالب بیشتر در ادامه نکات قسمت اول را خواهید خواند بعلاوه نکاتی جالب در مورد مفقود شدن بار و اینکه قبل یا بعد از مفقود شدن بار چه اقداماتی باید انجام داد.

وزن ، اندازه و تعداد

یاتا در مورد بار همراه مسافر دستورالعمل هایی دارد اما تعداد و وزن بار مجاز و رایگان می تواند با توجه به خطوط هوایی ، وضعیت متناوب پروازی مسافر ، مسیر و مبلغ بلیط متغیر باشد.جهت پرهیز از پرداخت هزینه های اضافی لطفا قبل از سفر این موارد را با خط هوایی خود مطرح کنید تا در مورد میزان بار رایگان در مسیر پروازی خود کاملا مطلع باشید.

هیچ ساک یا چمدانی نباید بیشتر از ۲۳ کیلوگرم وزن داشته باشند.این محدودیت یک قاعده بین المللی است که برای امنیت و سلامت کارگران فرودگاه که روزانه مجبورند صدها ساک و چمدان را بلند کنند وضع شده است.اگر ساک یا چمدان شما بیشتر از این مقدار وزن داشته باشد ممکن است از شما خواسته شود تا آن را سبک تر کنید یا اینکه بر آن برچسبی بچسبانید که روی آن نوشته شده باشد “بار سنگین”. لازم به ذکر است حداکثر وزن مجاز یک ساک یا چمدان در اتحادیه اروپا و ایالات متحده ۳۲ کیلوگرم است هرچند برخی خطوط هوایی محدودیتهای بیشتر وضع می کنند.

مفهوم ” piece concept ” عموما در پروازهایی که از ، به یا داخل ایالات متحده و کانادا انجام می شوند کاربرد دارد.این مفهوم بر تعداد ساک یا چمدان هایی دلالت دارد که نسبت به هر بلیط در مسافرت مجاز شمرده می شوند.وقتی که این قاعده اعمال می شود یعنی اینکه حداکثر دو قلم یا عدد بار مسافری برای هر مسافری مجاز خواهد بود که در اینصورت هر یک از این بارها باید حداکثر ۳۲ کیلوگرم وزن داشته و مجموع ابعاد طول و عرض و ارتفاع آن هم از ۱۵۸ سانتی متر بیشتر نشود.

شناسایی

بار گمشده اغلب نتیجه کنده شدن برچسب بار از ساک یا چمدان است.برای اینکه بار شما در طول مسافرت و همه وضعیتها قابل شناسایی باشد اطمینان حاصل کنید که نام ، شماره تلفن و آدرس ایملتان از بیرون ساک یا چمدانتان قابل رویت باشد و نیز یک نسخه از برنامه سفرتان درون آن گذاشته شده باشد.چنانچه هیچ راهی برای شناسایی بار شما وجود نداشته باشد خط هوایی ناگزیر از باز کردن ساک یا چمدان می شود .به همین دلیل است که انجام این کارها در مورد شناسایی بارتان و بابت بازگشت صحیح و سلامت اموالتان بسیار مهم می باشند.

ساک و چمدان در مسافرت هوایی

اقلام با ارزش

توصیه می شود اقلام باارزش بالا را در بارهای مسافری خود همراه نبرید

چیزهایی که نباید در مسافرت همراه تان باشند

توصیه می شود همه لوازم برقی قابل حمل خود را در ساک و چمدانی که به قسمت بار تحویل می دهید قرار دهید اما اگر نیاز دارید تا آن ها را در بار همراهتان حمل کنید الزاما باید اطمینان داشته باشید که مطلقا خاموش باشند نه اینکه در حالت پرواز یا اشکال دیگر قرار داده شوند . سیگارهای الکترونیکی،باتری های اضافی و پاوربانک ها را نباید در بارهمراه خود حمل کنید.

برخی اقلام مانند کپسول گاز ، فندک ، وسایل آتش بازی ، سفید کننده ها و غیره را نباید با بار همراه حمل نمود.اگر در مورد اقلامی که دوست دارید در حین مسافرت همراهتان باشد ابهام یا نگرانی دارید حتما با خط هوایی خود آن را مطرح کنید.بدانید اقلامی که همراه داشتن آن ها در بارهمراه بیش از حد خطرناک تلقی شود از شما گرفته خواهد شد و چه بسا به شما پس داده نشود.

اگر بار همراه شما مفقود شد

در سراسر جهان ۹۹/۵ درصد از همه بارهایی که با مسافران در سفر هستند و اکثریت قریب به اتفاق ساک و چمدانهایی که مفقود می شوند ظرف ۴۸ ساعت به صاحبانشان عودت می گردند هرچند ذکر این آمار از تلخی این حقیقت که رسیدن به مقصد بدون ساک یا چمدان چقدر عذاب آور است چیزی کم نمی کند.

بسیاری از مفقودی بارها به دلیل مسائل مربوط به زمان و در مرحله جابجایی و انتقال اتفاق می افتند که دلیل عمده آن ها ازدحام و شلوغی کنترل ترافیک هوایی است.بعضی وقتها حتی جابجایی بارها بین پروازها نیز غیرممکن می گردد.امروزه .یاتا و اعضا آن سخت کار می کنند تا عملکرد نقل و انتقال بار مسافران را در آینده بهبود ببخشند.ولی به هر جهت هرگاه بار شما روی تسمه نقاله تحویل بار وجود نداشته باشد لازم است تا یک نسخه گزارش مفقودی بار را در همان محل بازپس گیری بار و قبل از اینکه فرودگاه را ترک کنید پر و تکمیل نمایید.

یاتا چکاری انجام می دهد؟

خطوط هوایی خودشان قوانین بار خودشان را وضع می کنند و یاتا در این زمینه هیچ نقشی ندارد.در عوض یاتا بر توسعه استانداردها و بهترین اقدامات برای عملیات بار مسافری اعم از رهگیری و پیگیری بارهای مفقودی متمرکز است.برای کسب اطلاعات بیشتر درباره فعالیتهای مربوط به بار در یاتا اینجا را کلیک کنید.

در نتیجه اقدامات و تلاشهای مشترک میان خطوط هوایی عضو ، مفقودی بار از سال ۲۰۰۷ تا ۲۰۲۰ از ۱۸/۸۸ عدد بار در هر ۱۰۰۰ مسافر به ۳/۵ بار در هر ۱۰۰۰ مسافر کاهش یافته است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *