ساک و چمدان در سفر هوایی

چمدان و ساک در مسافرت ، راهنمای بار در سفر هوایی-قسمت ۱

خطوط هوایی در مورد اینکه هر مسافر چه تعداد ساک و چمدان می تواند با خود به همراه داشته باشد و بابت هزینه های آن  قوانین مختلفی وضع کرده اند.البته این قوانین بر اساس پروازهای مکرر شما و نیز باری که همراه دارید یا مسیری که در آن پرواز می کنید شامل تغییراتی خواهند بود.

مطالبی که در ادامه خواهد آمد به شما کمک خواهد کرد تا بر اساس بار کنترل شده و همراه مسافراین قوانین و نقشی که یاتا در این زمینه بازی می کند را درک کنید.این نوشته بخش اول از ترجمه یکی از مقالات سایت رسمی یاتا می باشد و شما می توانید اصل مقاله را از اینجا بخوانید.

چمدان و ساک همراه مسافر

وزن و اندازه

بار مجاز همراه مسافر می تواند بر اساس خط هوایی ، کلاس پروازی مسافر و حتی ابعاد هواپیما متغیر باشد.طبق یک قاعده عمومی حداکثر ابعاد بار همراه مسافر باید به طول ۵۶ و عرض ۴۵ و ارتفاع ۲۵ سانتی متر باشد.البته چرخ ها ، دسته ها ، جیبهای بغل و سایر اجزاء ساک یا چمدان شامل همین ابعاد است.

همچنین برخی خطوط هوایی محدودیتهایی بر روی وزن بار هم وضع می کنند که به طور شاخص از ۵ کیلوگرم شروع می شود.

جهت پرهیز از مخارج اضافی بهتر است قبل از پرواز با خط هوایی خود موارد مربوط به ساک و چمدان مسافری را کنترل کنید تا از میزان مجاز بار مسافر در هواپیمای خود کاملا آگاه شوید.

چنانچه در طول سفر خود با خطوط هوایی مختلف سفر می کنید بهتر است وب سایتهای هریک را به خوبی چک کنید تا از نظر مجوزهای بار مسافر اطلاعات به روزی داشته باشید.

اشیاء تیز

هر نوع چاقو ، اشیاء تیز یا وسایل برش از هر نوع و به هر طول و اندازه اعم از فلزی یا غیر فلزی و برخی اقلام ورزشی باید در ساک یا چمدان های بازرسی شده به صورت بسته بندی قرار داشته باشند و این اشیاء نباید به داخل کابین هواپیما وارد شده و حتی همراه فرد باشند.

ساک و چمدان در سفر هوایی

مایعات ، اسپری ها ، ژل ها و پودرها

در خطوط هوایی ، مصوبه های امنیتی مقدار مایعات ، اسپری ها و ژل های مجاز در بار همراه مسافر را محدود کرده اند.

سازمان بیت المللی هوانوردی داخلی دستورالعمل هایی را تعریف کرده است که دولت های بیشتر و  بیشتری همواره با آن سازگار می شوند.بر اساس محدودیتهای جاری و فعلی برای مایعات ، اسپری ها و ژل ها که توسط ایکائو وضع شده و در بیشتر کشورها اجرا می شوند این مواد باید در ظرفهایی با حجم ۱۰۰ میلی لیتر یا معادل آن بوده و در کیسه های پلاستیکی شفاف و قابل مهر و مومی که حجم آنها حداکثر یک لیتر باشد قرار داشته باشند 

در مرحله بازرسی این کیسه های پلاستیکی باید مستقل از دیگر اقلام همراه مسافر نشان داده شوند.البته اقلام دارویی ، غذا یا شیر کودک و نیازهای ویژه غذایی از این قاعده مستثنی هستند.

برخی فرودگاه ها همچنین بازرسی های اضافی برای پودرها در حجمهایی بیشتر از ۳۵۵ میلی لیتر برقرار می کنند.

نیازهای دارویی

اگر شما به استفاده از سرنگ پزشکی مانند انسولین در پرواز احتیاج داشته باشید به تاییدیه مستند پزشکی برای مصرف دارویی خود نیاز دارید و باید اطمینان بدهید که مواد دارویی تان به طور تخصصی بسته بندی شده و دارای برچسب لازم هستند.در غیر اینصورت اقلام دارویی در بازرسی امنیتی دور انداخته خواهد شد.

لوازم الکترونیکی قابل حمل

توصیه می شود همه تجهیزات الکترونیکی قابل حملتان را در ساک و چمدان مسافرتی و همراه خود داشته باشید.لپ تاپ ها ، تبلتها و گوشی های هوشمند ممکن است لازم باشند تا در بازرسی امنیتی به صورت مجزا نشان داده شوند.

یادتان باشد اگر شما در سفر خود باتری های اضافی ، سیگارهای الکترونیکی و پاوربانک همراه دارید حتما آنها را در ساک و چمدان همراه خود حمل کنید و نه در چمدانی که به قسمت بار می دهید.هر باتری اضافی باید جداگانه بسته بندی شود تا از اتصال کوتاه الکتریکی در طول پرواز که بر سیستمهای ناوبری هواپیما اثر مخرب می گذارد جلوگیری شود.

ساک و چمدان در سفر هوایی

چمدان یا ساک همراه را کجا باید گذاشت

برای دلایل ایمنی کلیه ساک و چمدان ها باید به محض اینکه مسافر وارد کابین هواپیما شد از سر راه کنارگذاشته شود.

مکان مناسب کیسه ها زیر صندلی جلویی یا در محفظه بالای سر مسافر قرار است.اگر شما کنار درب خروج اضطراری نشسته اید یا هیچ صندلی در مقابل شما وجود ندارد همه بار و بنه  شما باید در محفظه بالای سرتان گذاشته شوند.

اگر برای بار همراه شما در کابین فضای لازم وجود نداشت یا اینکه بار شما در ورودی ترمینال از شما جدا شده باشد ، خدمه هواپیما یا پرسنل فرودگاهی ساک یا چمدان شما را در حمل مخصوص بار در هواپیما قرار خواهند داد ولی یادتان نرود قبل از اینکه ساک و چمدان از شما گرفته شود هرگونه تجهیزات الکترونیکی قابل حمل ، باتری های اضافی و هرنوع دارو که ممکن است در طول پرواز نیاز داشته باشید را همراه خود بردارید.

هرگاه وضعیت اضطراری ایجاد شد وسایل همراه خود را با آرامش رها کنید و از دستورات و راهنمایی های خدمه پرواز پیروی کنید.

حفظ امنیت بار همراه تان

برای جلوگیری از هشدارهای امنیتی ، بار خود را درون یا اطراف ترمینالهای فرودگاه و بدون حضور خود رها نکنید.استفاده از یک قفل برای بار همراه بازدارنده معقولی در برابر دزد وسایلتان محسوب می شود.

امکانات وایو اکنون در اختیار شماست تا بتوانید برای سفر خود از اینجا یک درآمد جانبی خلق کنید یا اگر نیاز داشته باشید از هرکجای دنیا خریدی که دوست دارید را از اینجا سفارش دهید تا درب منزلتان در کمترین زمان ممکن تحویل بگیرید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *